POČETNA SAVETOVANJA PROPISI SOFTVER NARUČIVANJE CENOVNIK KONTAKT LINKOVI

ZAŠTITA KULTURNOG NASLEĐA

Neolitski megapolis 

Lokalitet Drenovac zaslužuje punu pažnju države

Beograd, 25. septembar 2020.

 

Ministar kulture i informisanja u Vladi Republike Srbije Vladan Vukosavljević održao je danas radni sastanak sa prof. dr Slavišom Perićem iz Arheološkog instituta, rukovodiocem istraživanja na lokalitetu Drenovac u opštini Paraćin.

Tom prilikom su razmotrene dalje zajedničke aktivnosti Ministarstva i istraživačkog tima, prvenstveno u vezi sa daljim arheološkim radovim, kao i na temu osnivanja Muzeja neolita centralnog Balkana.

Na sastanku je konstatovana identičnost stavova o velikom značaju lokaliteta i o važnosti njegovog budućeg predstavljanja u domaćoj i međunarodnoj javnosti.

Kao i prilikom nedavne posete Drenovcu, Vukosavljević je  istakao da profesor Perić i njegov tim arheologa imaju punu podršku Ministarstva i da će osnivanje pomenutog muzeja biti jedan od prioriteta u oblasti zaštite kulturnog nasleđa u narednom periodu, imajući u vidu ne samo kulturološki, već i turistički potencijal lokaliteta i takve vrste ustanove.

Lokalitet Drenovac je smešten u pojasu srednjeg Pomoravlja, u kome je evidentirano 85 neolitskih naselja, od kojih 62 pripadaju starijeneolitskoj starčevačkoj kulturi, 16 naselja mlađeneolitskoj vinčanskoj kulture, a na sedam naselja se pretpostavlja postojanje slojeva i starčevačke i vinčanske kulture.

Toliki broj neolitskih naselja, srednje Pomoravlje svrstava među dve-tri najnaseljenije regije jugoistočne Evrope toga doba.

Među svim tim naseljima Drenovac se izdvaja svojom površinom od više od 50 hektara, debljinom kulturnog sloja 6,5-7 metara i složenom vertikalnom stratigrafijom u okviru koje se izdvajaju dva perioda naseljavanjastarčevačke i vinčanske kulture.

Geomagnetska snimanja i arheološka iskopavanja pokazala su da je za vreme najmlađe vinčanske faze u Drenovcu egzistiralo neolitsko naselje sa 600 do 700 objekata različite namene i da je najveći broj tih objekata imao stambenu funkciju.

Pored toga, u Drenovcu su konstatovane dvoetažne kuće, u kojima je potvrđeno stanovanje na obe etaže, te da su sve istražene kuće najmlađe vinčanske faze bile spaljene sa celokupnim kućnim inventarom.

Zbog broja objekata i procene da je u Drenovcu moglo živeti preko 2.000 ljudi, taj lokalitet naziva se i neolitski megalopolis.

Sve navedeno, uz veoma povoljne uslove za višedecenijska istraživanja, mogućnost obuhvata najšireg hronološkog raspona i podatak da preko lokaliteta prelazi trasa Koridora 10, jednog od najvažnijih panevropskih saobraćajnih puteva, govori da na tom lokalitetu postoje idealni uslovi za dolično afirmisanje arheološkog blaga tog područja i predstavljanje njegovog značaja u formiranju kasnijih kulturnih vrednosti savremene Evrope.

Osnivanje muzeja bi omogućilo sistematska istraživanja neolitskog naselja u Drenovcu i drugih naselja u srednjem Pomoravlju, obrazovanje studenata arheologije iz zemlje i inostranstva, priliku da kao deo turističke ponude Srbije amateri i ljubitelji arheologije učestvuju na arheološkim iskopavanjima, kao i organizovanje različitih tematskih radionica na lokalitetu za studente i turiste: izrada keramike u neolitskoj tradiciji, gradnja replika neolitskih kuća, izrada srpova i pokusna žetva na lokalitetu, mlevenje žita i izrada kaša, hleba i piva, izrada kamenog oruđa i slično.

Pored toga, formiranjem muzejske ustanove u Drenovcu stvorili bi se neophodni uslovi za organizovanje seminara, stručnih i naučnih skupova, đačkih ekskurzija, za kongresni turizam. kao i jačanje sve prisutnijeg i profitabilnijeg tranzitnog turizma.

Takođe, Vukosavljević i Perić su razgovarali i o opštem stanju u srpskoj arheologiji, gde su postigli saglasnost o važnosti daljeg kontinuiranog ulaganja države u tu oblast, ali i o potrebi reorganizovanja i jasnijeg definisanja odgovornosti i funkcija u postojećem sistemu zaštite kulturnog nasleđa, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture i informisanja.

 

https://www.srbija.gov.rs/vest/488253/lokalitet-drenovac-zasluzuje-punu-paznju-drzave.php

INTERMEX ONLINE
KLIKNITE da se ulogujete!

ISPROBAJTE BESPLATNO!


ARHIVA VESTI

Sankt Peterburg se od 30. oktobra zatvara na sedam dana

KALKULATORI KAMATA
Izračunajte kamatu
VISOKA ŠKOLA ZA PREDUZETNIŠTVO – EKONOMIJA – MENADŽMENT - BEZBEDNOST

ONLINE TEHNIČKA PODRŠKA
INTERMEX NEWSLETTER

Propisi i teme iz oblasti prava - mailing listaUkoliko želite da budete redovno obaveštavani o aktuelnim propisima, temama iz oblasti prava, novim izdanjima i proizvodima Intermexa prijavite se na mailing listu.

Vaša email adresa:

Prijava Odjava  
PROPISI NA ENGLESKOM

Tekstovi važećih zakona
na engleskom jeziku

PRAVNI INFORMATOR

Pročitajte u NOVOM
broju Pravnog informatora

za oktobar 2023.

BEZBEDNOST SAOBRAĆAJA

Izmene i dopune Zakona – NOVA VOZILA – Lako električno vozilo i autonomno vozilo


SUDSKA PRAKSA – PREKRŠAJNA PRAKSA

Bezbednost saobraćaja – Odgovornost pravnog lica


KRIVIČNI POSTUPAK

Posebne dokazne radnje


SUDSKA PRAKSA – KRIVIČNI POSTUPAK

Slučajni nalaz – Odgovornost pravnog lica


PARNIČNI POSTUPAK

Ostvarivanje naknade troškova Krivičnog postupka u parničnom postupku


SUDSKA PRAKSA – ESLJP – ČETVRTO ODELJENJE

Samoubistvo u pritvoru


IZ DRUGIH IZDANJA

Benefiti korišćenja e-pravosuđa u krivičnim stvarima


JAVNA RASPRAVA

Medijski zakoni – Nacrti zakona o javnom informisanju i medijima i o elektronskim medijima


NARODNA BANKA – UPOZORENJE

Prevare u vezi s lažnim anketama banaka na društvenim mrežama


NARODNA BANKA

Privremeno ograničenje kamatnih stopa na stambene kredite


MIŠLJENJA

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti


LJUDSKA I MANJINSKA PRAVA

Ratifikacijom Opcionog protokola Srbija potvrdila posvećenost vrednostima UN


BRIGA O PORODICI

Srbija odlučna u sprečavanju i ukidanju dečijih brakova


MEĐUNARODNI SPORAZUMI

Srbija pristupila Programu jedinstvenog tržišta EU


REGIONALNA SARADNJA

Regionalna saradnja od izuzetne važnosti za Srbiju


SAOBRAĆAJNA INFRASTRUKTURA

Potpisan Ugovorni sporazum za projektovanje i izgradnju depoa Makiš


TURIZAM

Srbiju prošle godine posetilo 3,87 miliona turista


OBRAZOVANJE

Školama upućeno Stručno uputstvo za nadarene učenike


BILI SMO PRISUTNI

Savetovanja na kojima smo učestvovali
kao generalni pokrovitelj ili sponzor
(izaberite godinu)