POČETNA SAVETOVANJA PROPISI SOFTVER NARUČIVANJE CENOVNIK KONTAKT LINKOVI

RODNA RAVNOPRAVNOST

Nastavak rada na ostvarivanju pune rodne ravnopravnosti

Beograd, 20. oktobar 2021.

 

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović podsetila je danas na to da je Srbija pre nekoliko godina bila jedina zemlja van EU koja je izračunala Indeks rodne ravnopravnosti, kao putokaz za sve ono što namerava da učini u toj oblasti.

Mihajlović je, na predstavljanju trećeg po redu Indeksa rodne ravnopravnosti, ocenila da taj dokument može samo da pomogne, jer pokazuje gde smo ostvarili napredak, a gde moramo da radimo još više.

On će biti osnova za izmenu drugih zakona, ali i za efikasniji zajednički rad svih partnera, istakla je ona, dodajući da je Srbija od prvog indeksa iz 2016. godine napredovala 5,6 poena i da će svaki sledeći biti još bolji.

Prema njenim rečima, važno je da ne čekamo da prođu decenije, jer imamo energiju, ali i političku podršku da ovaj posao učinimo efektnijim.

Pored domena moći, gde smo na 16. mestu, u domenu novca, u kojem smo na 28. poziciji, i domenu vremena, gde zauzimamo 24. mesto, moramo mnogo više da uradimo. Negde smo na sredini po radu, znanju i zdravlju, rekla je Mihajlović.

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić istakla je da indeksom merimo društvene promene kroz unapređenje zakonodavstva, rad institucija i utisak koji građani i građanke imaju o kvalitetu svojih života.

Ne možeš upravljati onim što ne možeš izmeriti, kažu mudri ljudi. Unapređenje zakonodavnog okvira, da li institucije mogu da ga primenjuju efikasno, da li se ti rezultati vide na terenu i kakav je utisak onih zbog kojih donosimo te zakone, da li se kvalitet života menja – sve je to Indeks rodne ravnopravnosti, naglasila je Čomić.

Ona je dodala da će se zajedničkim radom nastaviti praćenje Indeksa da bismo znali šta da radimo i da ponašanje zasnovano na stereotipu i diskriminaciji i nepravde sa kojima se žene suočavaju menjamo.

Šefica Operacija u Evropskom institutu za rodnu ravnopravnost (EIGE) Maruša Gortnar istakla je da je ovaj institut veoma zadovoljan zbog toga što ima priliku da pruži podršku Vladi Srbije u pripremi trećeg Indeksa rodne ravnopravnosti.

Gortnar je navela da je Srbija prva zemlja koja je 2016. godine izračunala Indeks rodne ravnopravnosti, uz podršku Evropskog instituta u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA), finansiranog od strane Evropske komisije.

Prema njenim rečima, od tada, rodna ravnopravnost je postala ključna inicijativa na prostoru Zapadnog Balkana i Turske, i Evropski institut je izuzetno ponosan na to što može da deli svoja znanja, metode i alate sa regionom.

Srećna sam da vidim jedan stabilan napredak, iako sporijim tempom, i posebno sam impresionirana napretkom Srbije u domenu moći, rekla je Gortnar.

Šefica Kancelarije UN Women u Srbiji Milana Rikanović čestitala je svim partnerima na objavljivanju trećeg po redu Indeksa, dodavši da će UN Women, u saradnji sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost, Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, ali i ženskim organizacijama, nastaviti da radi u cilju ostvarenja veće rodne ravnopravnosti.

Menadžerka Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Dragana Jovanović Arijas istakla je da treći Indeks rodne ravnopravnosti obuhvata domene rada, novca, znanja, vremena, moći i zdravlja, te da je izdvojen i tematski fokus digitalizacija i budućnost rada, u svetlu pandemije koronavirusa.

Prema njenim rečima, Indeks je pripremljen u trenutku kada imamo važne zakone – o rodnoj ravnopravnosti i zabrani diskriminacije, kao i strategiju za rodnu ravnopravnost.

Ovo je period razvoja

sektorskih politika i Indeks će biti značajan za pripremu strateški relevantnih dokumenata, kao i za organizacije civilnog društva i njihove zagovaračke aktivnosti, poručila je Jovanović Arijas.

 

 

https://www.srbija.gov.rs/vest/584116/nastavak-rada-na-ostvarivanju-pune-rodne-ravnopravnosti.php

INTERMEX ONLINE
KLIKNITE da se ulogujete!

ISPROBAJTE BESPLATNO!


ARHIVA VESTI

Sankt Peterburg se od 30. oktobra zatvara na sedam dana

KALKULATORI KAMATA
Izračunajte kamatu
VISOKA ŠKOLA ZA PREDUZETNIŠTVO – EKONOMIJA – MENADŽMENT - BEZBEDNOST

ONLINE TEHNIČKA PODRŠKA
INTERMEX NEWSLETTER

Propisi i teme iz oblasti prava - mailing listaUkoliko želite da budete redovno obaveštavani o aktuelnim propisima, temama iz oblasti prava, novim izdanjima i proizvodima Intermexa prijavite se na mailing listu.

Vaša email adresa:

Prijava Odjava  
PROPISI NA ENGLESKOM

Tekstovi važećih zakona
na engleskom jeziku

PRAVNI INFORMATOR

Pročitajte u NOVOM
broju Pravnog informatora

za februar 2024.

SRETENJSKI USTAV

Ustav Knjažestva Srbije (1835) 


ZAŠTITA PRAVA

Odluka Ustavnog suda po ustavnoj žalbi, kao delotvorni pravni lek – stav Evropskog suda za ljudska prava


IZBORI

Rezultati izbora za narodne poslanike


SUDSKA PRAKSA – USTAVNI SUD

 Rehabilitacija i „Ratni profiter“


RADNO

Da li je pravno moguć raskid sporazumnog prestanka radnog odnosa


SUDSKA PRAKSA

Radno pravo


PROSVETA

Unapređene procedure postupanja u kriznim situacijama u obrazovnim institucijama


DRŽAVNI SLUŽBENICI

Centralna kadrovska evidencija


SUDSKA PRAKSA – UPRAVNI SUD

Državni službenici – Radnopravni odnosi


FINANSIJE

Finansijski izveštaj za 2023 – Dostupna aplikacija


MIŠLJENJE MINISTARSTVA

Finansijski sistem – Računovodstvo – Knjiženje dokumenata u računovodstvenoj evidenciji


FINANSIJE

PDV – Rok za podnošenje PPPDV


MIŠLJENJA MINISTARSTVA

PDV


PRIVREDNO

Evidencija obveznika


PRIVREDNO

Prinudna likvidacija


PRIVREDNO

Osnivanje privrednih društava - EXPO BELGRADE 2027


ELEKTRONSKE KOMUNIKACIJE

Registracija pripejd korisnika


IZMENE ZAKONA

Stranci i zapošljavanje stranaca – 1. februar 2024. – Početak primene nekih odredbi


BILI SMO PRISUTNI

Savetovanja na kojima smo učestvovali
kao generalni pokrovitelj ili sponzor
(izaberite godinu)