POČETNA SAVETOVANJA PROPISI SOFTVER NARUČIVANJE CENOVNIK KONTAKT LINKOVI

PRIVREDA – FINANSIJE

Većim zaradama do boljeg vrednovanja rada u Srbiji

 

Beograd, 25. septembar 2020.

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali izjavio je danas da podatak, koji je saopštio Zavod za statistiku, o tome da je prosečna zarada obračunata u julu po prvi put premašila 510 evra, ukazuje na to da je polako, ali sigurno, trasiran put ka većem vrednovanju rada, ali i da je naša privreda ostala vitalna i tokom pandemije.

Mali je u izjavi za javnost istakao da je prosečna zarada od 60.029 dinara novi okvir u kome se krećemo i istovremeno potvrda da domaća privreda i u uslovima krize vuče napred.

On je ujedno podsetio na to da je pre nekoliko godina prosečna zarada bila 320 evra, dodajući da novi podaci pokazuju ispravnost naše ekonomske politike.

Kada se na to nadoveže i rekordno niska nezaposlenost, jasno je da je naša politika usmerena ka dobrobiti svih građana Srbije, dodao je ministar.

Prema njegovim rečima, očekivanja su i da će povećanje minimalne zarade od 6,6 odsto, neoporezivog dela dohotka sa 16.300 na 18.300 dinara, kao i planirano umanjenje poreza na zarade, uticati na dalji rast zarada.

Pre dve godine opterećenje na zarade je bilo 63 odsto, a sada je 61,2. Naša politika je da opterećenje na zarade smanjujemo ali, naravno, u skladu sa mogućnostima i raspoloživim fiskalnim prostorom, naveo je Mali,

On je dodao da je svestan da je fiskalno opterećenja zarada još uvek visoko, ali da je uveren u to da će se sa većim privrednim rastom u budućnosti stvoriti uslovi za dodatna umanjenja.

Ministar je ukazao na to da je Vlada posvećena tome da se očuva životni standard stanovništva i da zbog toga ubrzano radi na privlačenju investicija i stvaranju stimulativnog regulatornog okvira koji će pružiti jednake šanse za sve.

Prema njegovim rečima, Vlada je i te kako svesna toga da su i dalje prisutne društvene nejednakosti u društvu, te je promena na tom planu jedna od bitnih tačaka agende u budućnosti.

Mi smo po prvi put u istoriji kao država intervenisali iz budžeta i direktno podržali privrednike sa paketom od 5,8 milijardi evra. Na taj način smo izvršili realokaciju, odnosno pravedniju preraspodelu javnih sredstava, kako bi se pomoglo privatnom sektoru, podsetio je Mali.

Pokazali smo da za nas ne postoje građani prvog ili drugog reda. Stalo nam je da svima bude bolje, ali da, sa druge strane, svako doprinese društvenoj zajednici na svoj način i iskoristi mogućnosti kako bismo podigli privredu i kvalitet života, objasnio je on.

Prema njegovim rečima, Srbija ima puno potencijala, a to sada vide i drugi, poput američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) koja je nedavno došla u Srbiju.

Nedavno je saopšteno da se Srbija po indeksu ljudskog kapitala (HCI) Svetske banke, koji meri razvoj ljudskog kapitala u svetu, nalazi u vrhu u našem regionu. To znači da će dete rođeno danas u Srbiji imati 68-procentnu produktivnost ako završi obrazovanje i bude dobrog zdravstvenog stanja, rekao je Mali.

To je zapravo ta zaostavština koju želimo da ostavimo mladima – da se njihov rad više ceni i plaća, rekao je ministar, izrazivši uverenje da je plan po kome će prosečna plata 2025. godine u Srbiji biti 900 evra, a prosečna penzija 430 evra, u potpunosti ostvariv.

Ako smo 2018. godine ostvarili stopu rata od 4,4 odsto, a 2019. godine 4,2 odsto, a ove se godine, što su naša očekivanja, usled pandemije, zadržimo na nuli i uopšte nemamo pad BDP-a, jasno je i da nećemo imati indikatore koji će vući zarade naniže, napomenuo je on.

Prema njegovim rečima, to je svojevrsni uspeh imajući u vidu informacije koje dolaze iz okruženja da se planirana smanjenja zarada kreću i preko 20 procenata.

Ministar je rekao da će na nivou cele godine zarade u Srbiji imati realni rast, te da se sledeće godine očekuje zahuktavanje privrednog rasta.

Mali je istakao i da je nezaposlenost od 7,3 odsto u drugom kvartalu ove godine dokaz da su ekonomske mere doprinele očuvanju radnih mesta uprkos teškim uslovima izazvanim pandemijom.

On je podsetio i na to da su reforme propisa iz radnog zakonodavstva učinili da fleksibilnost rada postane realnost u ekonomskom životu Srbije, te da su i oni doprineli većoj fluktuaciji radne snage unutar privrede, što je takođe imalo uticaj na zarade.

 

https://www.srbija.gov.rs/vest/488220/vecim-zaradama-do-boljeg-vrednovanja-rada-u-srbiji.php

INTERMEX ONLINE
KLIKNITE da se ulogujete!

ISPROBAJTE BESPLATNO!


ARHIVA VESTI

Sankt Peterburg se od 30. oktobra zatvara na sedam dana

KALKULATORI KAMATA
Izračunajte kamatu
VISOKA ŠKOLA ZA PREDUZETNIŠTVO – EKONOMIJA – MENADŽMENT - BEZBEDNOST

ONLINE TEHNIČKA PODRŠKA
INTERMEX NEWSLETTER

Propisi i teme iz oblasti prava - mailing listaUkoliko želite da budete redovno obaveštavani o aktuelnim propisima, temama iz oblasti prava, novim izdanjima i proizvodima Intermexa prijavite se na mailing listu.

Vaša email adresa:

Prijava Odjava  
PROPISI NA ENGLESKOM

Tekstovi važećih zakona
na engleskom jeziku

PRAVNI INFORMATOR

Pročitajte u NOVOM
broju Pravnog informatora

za decembar 2022.

KULTURNO NASLEĐE

Zakon o kulturnom nasleđu


KULTURA

Šest crkava proglašeno za spomenike kulture


KULTURA

Predstavljanje Srbije – Na Bijenalu arhitekture u Veneciji - Izabran predstavnik Srbije


KULTURA

Otvoreno arheološko nalazište "Medijana" u Nišu


KULTURA

Na Bijenalu dizajna u Londonu Srbiju predstavlja "Projekat 134, Sveta geometrija"


SUDSKA PRAKSA – UPRAVNO PRAVO

Zaštita konkurencije – Stranka u upravnom postupku


ENERGETIKA

Srbija može da računa da će trećinu svojih potreba za gasom zadovoljavati iz Azerbejdžana


SUDSKA PRAKSA – PRIVREDNO

Povreda ugovornih obaveza


TRGOVINA

Trgovinska razmena Srbije i NR Kine u 2022. premašila pet milijardi evra



RADNO PRAVO

Pravo na otpremninu – Neke dileme


PARNIČNI POSTUPAK

Žalba


VEŠTAČENJE

Posledice povrede ekstremiteta


BRIGA O SELU

Bespovratnim sredstvima države u 2022. godini - kupljeno 980 seoskih kuća sa okućnicom


MIGRACIJE

Nastavak dobre prakse dostojnog odnosa prema izbeglicama iz svih delova sveta


BILI SMO PRISUTNI

Savetovanja na kojima smo učestvovali
kao generalni pokrovitelj ili sponzor
(izaberite godinu)