POČETNA SAVETOVANJA PROPISI SOFTVER NARUČIVANJE CENOVNIK KONTAKT LINKOVI

PRAVOSUĐE

Virus

STRATEGIJA

razvoja pravosuđa za period 2020-2025. godine

 

Na osnovu člana 38. stav 1. Zakon o planskom sistemu Republike Srbije - Vlada je donela - Strategiju razvoja pravosuđa za period 2020-2025. godine (U Beogradu, 10. jula 2020. godine, akt - 05 broj 021-5539/2020), koja je objavljena u “Sl. glasniku RS”, br. 101/2020, od 17. jula 2020. godine, a objavljuje se (u roku od sedam radnih dana od dana usvajanja) i na internet stranici Vlade, na portalu e-Uprave i na internet stranici Ministarstva pravde.

U Uvodnom delu, kao - Razlozi donošenja Strategije – navedeno je sledeće:

Razvoj pravosuđa predstavlja jedan od ključnih strateških prioriteta Republike Srbije i trajan proces modernizacije i usklađivanja pravosuđa sa potrebama države i društva, u cilju obezbeđenja vladavine prava i povećanja pravne sigurnosti.

Razvoj pravosuđa obezbeđuje doslednu primenu principa podele vlasti u demokratskom društvu vladavine prava, u skladu sa Ustavom Republike Srbije.

Nezavisno, nepristrasno, odgovorno, stručno i efikasno pravosuđe neophodno je za suočavanje sa svakodnevnim izazovima tranzicije i globalizacije.

Stoga je njegova modernizacija, kroz kreativna normativna i organizaciona rešenja i otvaranje ka javnosti, jedini odgovor na visok stepen kompleksnosti i dinamičnosti društvenih odnosa savremenog sveta i potrebe informatičkog društva.

To podrazumeva i da nosioci pravosudnih funkcija i zaposleni u pravosuđu raspolažu odgovarajućim kompetencijama, znanjima i veštinama, kako bi obezbedili punu primenu načela zakonitosti i predvidivosti, uz istovremeno korišćenje savremenih metoda rada, informacione i komunikacione tehnologije, koji su neophodni za delotvoran, efikasan i ekonomičan rad pravosuđa.

Svi navedeni aspekti trebalo bi da dovedu do povećanja poverenja građana u pravosudne institucije, omoguće privlačenje i zadržavanje stranih investicija u Republici Srbiji kroz razumljive propise koji se efektivno primenjuju, čime se garantuje delotvorna zaštita njihovih zakonitih interesa i obezbeđuje pravna sigurnost. Takođe, dalja unapređenja srpskog pravosuđa potrebno je usmeriti u pravcu usvajanja najviših evropskih standarda, uz istovremeno uvažavanje pravne tradicije Republike Srbije.

U prethodnoj deceniji, Republika Srbija je prolazila kroz brojne reformske procese u oblasti pravosuđa koji su se, pre svega, odvijali kroz sprovođenje višegodišnjih strateških dokumenata - Nacionalne strategije reforme pravosuđa za period 2006-20111, Nacionalne strategije reforme pravosuđa za period 2013-20182 (u daljem tekstu: NSRP 2013-2018) i pratećeg Akcionog plana i Akcionog plana za Poglavlje 23 (u daljem tekstu: AP 23). Strateški pristup reformi pravosuđa pokazao se kao efikasan mehanizam za uspešno usklađivanje reformskih koraka i raspoređivanje neophodnih resursa, a imalo je i poseban značaj u procesu planiranja projektne podrške u oblasti pravosuđa.

U tom periodu učinjeni su brojni pozitivni pomaci u oblasti reforme pravosuđa, kao što su: izmena, unapređenje i sprovođenje normativnog okvira u oblasti pravosuđa, racionalizacija mreže sudova u januaru 2014. godine, preduzimanje mera radi skraćivanja dužine trajanja postupaka i smanjenje ukupnog broja nerešenih predmeta, a posebno starih predmeta, uspostavljanje mehanizama za alternativno rešavanje sporova, jačanje dostupnosti pravosudnih institucija i transparentnosti u njihovom radu, te jačanje institucionalnih i profesionalnih kapaciteta pravosudnih organa u cilju njihovog doprinosa u procesu evropskih integracija Republike Srbije, ali i dalje postoji značajan prostor za unapređenje i razvoj.

U ključnim strateškim dokumentima navedeno je da sprovođenje reformskih koraka u oblasti pravosuđa zahteva izmene normativnog okvira. U tom smislu, NSRP 2013-2018 i AP 23 kao jednu od najznačajnijih mera predviđaju potrebu za izmenom ustavnog okvira u oblasti pravosuđa, koja se pre svega odnosi na otklanjanje uticaja zakonodavne i izvršne vlasti na proces izbora i razrešenja sudija, predsednika sudova, javnih tužilaca, odnosno zamenika javnih tužilaca, kao i izbornih članova Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, uz preciziranje uloge i položaja Pravosudne akademije, kao mehanizma ulaska u pravosuđe zasnovanog na postignutim rezultatima. Izmene Ustava zahtevaju i izmene zakona i podzakonskih akata i njihovo usklađivanje sa evropskim standardima. Ovaj proces je u prethodnom periodu započet, ali će njegovo okončanje i adekvatno sprovođenje predstavljati najveći izazov nove Strategije.

Imajući u vidu posvećenost Republike Srbije procesu evropskih integracija kao i pravce reformi i razvoja trasirane u preporukama Evropske komisije (u daljem tekstu: EK) u izveštaju o skriningu za Poglavlje 233 i prelaznim merilima sadržanim u Pregovaračkoj poziciji4 za isto Poglavlje, donošenje Strategije razvoja pravosuđa za period 2020-2025. godine (u daljem tekstu: SRP 2020-2025, Strategija) predstavlja okončanje reformskog procesa i stvaranje uslova za razvojni kontinuitet, očuvanje i unapređenje kvaliteta pravosuđa, kao i jasan i predvidiv okvir za praćenje dosadašnjih postignuća i stvaranje uslova za njihovu održivost.

 

Detaljnije (o trenutnom stanju, viziji, ciljevima i merama za ostvarenje ciljeva) – videti -Strategiju razvoja pravosuđa za period 2020-2025. godine.

INTERMEX ONLINE
KLIKNITE da se ulogujete!

ISPROBAJTE BESPLATNO!


ARHIVA VESTI

Sankt Peterburg se od 30. oktobra zatvara na sedam dana

KALKULATORI KAMATA
Izračunajte kamatu
VISOKA ŠKOLA ZA PREDUZETNIŠTVO – EKONOMIJA – MENADŽMENT - BEZBEDNOST

ONLINE TEHNIČKA PODRŠKA
INTERMEX NEWSLETTER

Propisi i teme iz oblasti prava - mailing listaUkoliko želite da budete redovno obaveštavani o aktuelnim propisima, temama iz oblasti prava, novim izdanjima i proizvodima Intermexa prijavite se na mailing listu.

Vaša email adresa:

Prijava Odjava  
PROPISI NA ENGLESKOM

Tekstovi važećih zakona
na engleskom jeziku

PRAVNI INFORMATOR

Pročitajte u NOVOM
broju Pravnog informatora

za februar 2024.

SRETENJSKI USTAV

Ustav Knjažestva Srbije (1835) 


ZAŠTITA PRAVA

Odluka Ustavnog suda po ustavnoj žalbi, kao delotvorni pravni lek – stav Evropskog suda za ljudska prava


IZBORI

Rezultati izbora za narodne poslanike


SUDSKA PRAKSA – USTAVNI SUD

 Rehabilitacija i „Ratni profiter“


RADNO

Da li je pravno moguć raskid sporazumnog prestanka radnog odnosa


SUDSKA PRAKSA

Radno pravo


PROSVETA

Unapređene procedure postupanja u kriznim situacijama u obrazovnim institucijama


DRŽAVNI SLUŽBENICI

Centralna kadrovska evidencija


SUDSKA PRAKSA – UPRAVNI SUD

Državni službenici – Radnopravni odnosi


FINANSIJE

Finansijski izveštaj za 2023 – Dostupna aplikacija


MIŠLJENJE MINISTARSTVA

Finansijski sistem – Računovodstvo – Knjiženje dokumenata u računovodstvenoj evidenciji


FINANSIJE

PDV – Rok za podnošenje PPPDV


MIŠLJENJA MINISTARSTVA

PDV


PRIVREDNO

Evidencija obveznika


PRIVREDNO

Prinudna likvidacija


PRIVREDNO

Osnivanje privrednih društava - EXPO BELGRADE 2027


ELEKTRONSKE KOMUNIKACIJE

Registracija pripejd korisnika


IZMENE ZAKONA

Stranci i zapošljavanje stranaca – 1. februar 2024. – Početak primene nekih odredbi


BILI SMO PRISUTNI

Savetovanja na kojima smo učestvovali
kao generalni pokrovitelj ili sponzor
(izaberite godinu)