POČETNA SAVETOVANJA PROPISI SOFTVER NARUČIVANJE CENOVNIK KONTAKT LINKOVI

PRAVOSUĐE

Virus

STRATEGIJA

razvoja pravosuđa za period 2020-2025. godine

 

Na osnovu člana 38. stav 1. Zakon o planskom sistemu Republike Srbije - Vlada je donela - Strategiju razvoja pravosuđa za period 2020-2025. godine (U Beogradu, 10. jula 2020. godine, akt - 05 broj 021-5539/2020), koja je objavljena u “Sl. glasniku RS”, br. 101/2020, od 17. jula 2020. godine, a objavljuje se (u roku od sedam radnih dana od dana usvajanja) i na internet stranici Vlade, na portalu e-Uprave i na internet stranici Ministarstva pravde.

U Uvodnom delu, kao - Razlozi donošenja Strategije – navedeno je sledeće:

Razvoj pravosuđa predstavlja jedan od ključnih strateških prioriteta Republike Srbije i trajan proces modernizacije i usklađivanja pravosuđa sa potrebama države i društva, u cilju obezbeđenja vladavine prava i povećanja pravne sigurnosti.

Razvoj pravosuđa obezbeđuje doslednu primenu principa podele vlasti u demokratskom društvu vladavine prava, u skladu sa Ustavom Republike Srbije.

Nezavisno, nepristrasno, odgovorno, stručno i efikasno pravosuđe neophodno je za suočavanje sa svakodnevnim izazovima tranzicije i globalizacije.

Stoga je njegova modernizacija, kroz kreativna normativna i organizaciona rešenja i otvaranje ka javnosti, jedini odgovor na visok stepen kompleksnosti i dinamičnosti društvenih odnosa savremenog sveta i potrebe informatičkog društva.

To podrazumeva i da nosioci pravosudnih funkcija i zaposleni u pravosuđu raspolažu odgovarajućim kompetencijama, znanjima i veštinama, kako bi obezbedili punu primenu načela zakonitosti i predvidivosti, uz istovremeno korišćenje savremenih metoda rada, informacione i komunikacione tehnologije, koji su neophodni za delotvoran, efikasan i ekonomičan rad pravosuđa.

Svi navedeni aspekti trebalo bi da dovedu do povećanja poverenja građana u pravosudne institucije, omoguće privlačenje i zadržavanje stranih investicija u Republici Srbiji kroz razumljive propise koji se efektivno primenjuju, čime se garantuje delotvorna zaštita njihovih zakonitih interesa i obezbeđuje pravna sigurnost. Takođe, dalja unapređenja srpskog pravosuđa potrebno je usmeriti u pravcu usvajanja najviših evropskih standarda, uz istovremeno uvažavanje pravne tradicije Republike Srbije.

U prethodnoj deceniji, Republika Srbija je prolazila kroz brojne reformske procese u oblasti pravosuđa koji su se, pre svega, odvijali kroz sprovođenje višegodišnjih strateških dokumenata - Nacionalne strategije reforme pravosuđa za period 2006-20111, Nacionalne strategije reforme pravosuđa za period 2013-20182 (u daljem tekstu: NSRP 2013-2018) i pratećeg Akcionog plana i Akcionog plana za Poglavlje 23 (u daljem tekstu: AP 23). Strateški pristup reformi pravosuđa pokazao se kao efikasan mehanizam za uspešno usklađivanje reformskih koraka i raspoređivanje neophodnih resursa, a imalo je i poseban značaj u procesu planiranja projektne podrške u oblasti pravosuđa.

U tom periodu učinjeni su brojni pozitivni pomaci u oblasti reforme pravosuđa, kao što su: izmena, unapređenje i sprovođenje normativnog okvira u oblasti pravosuđa, racionalizacija mreže sudova u januaru 2014. godine, preduzimanje mera radi skraćivanja dužine trajanja postupaka i smanjenje ukupnog broja nerešenih predmeta, a posebno starih predmeta, uspostavljanje mehanizama za alternativno rešavanje sporova, jačanje dostupnosti pravosudnih institucija i transparentnosti u njihovom radu, te jačanje institucionalnih i profesionalnih kapaciteta pravosudnih organa u cilju njihovog doprinosa u procesu evropskih integracija Republike Srbije, ali i dalje postoji značajan prostor za unapređenje i razvoj.

U ključnim strateškim dokumentima navedeno je da sprovođenje reformskih koraka u oblasti pravosuđa zahteva izmene normativnog okvira. U tom smislu, NSRP 2013-2018 i AP 23 kao jednu od najznačajnijih mera predviđaju potrebu za izmenom ustavnog okvira u oblasti pravosuđa, koja se pre svega odnosi na otklanjanje uticaja zakonodavne i izvršne vlasti na proces izbora i razrešenja sudija, predsednika sudova, javnih tužilaca, odnosno zamenika javnih tužilaca, kao i izbornih članova Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, uz preciziranje uloge i položaja Pravosudne akademije, kao mehanizma ulaska u pravosuđe zasnovanog na postignutim rezultatima. Izmene Ustava zahtevaju i izmene zakona i podzakonskih akata i njihovo usklađivanje sa evropskim standardima. Ovaj proces je u prethodnom periodu započet, ali će njegovo okončanje i adekvatno sprovođenje predstavljati najveći izazov nove Strategije.

Imajući u vidu posvećenost Republike Srbije procesu evropskih integracija kao i pravce reformi i razvoja trasirane u preporukama Evropske komisije (u daljem tekstu: EK) u izveštaju o skriningu za Poglavlje 233 i prelaznim merilima sadržanim u Pregovaračkoj poziciji4 za isto Poglavlje, donošenje Strategije razvoja pravosuđa za period 2020-2025. godine (u daljem tekstu: SRP 2020-2025, Strategija) predstavlja okončanje reformskog procesa i stvaranje uslova za razvojni kontinuitet, očuvanje i unapređenje kvaliteta pravosuđa, kao i jasan i predvidiv okvir za praćenje dosadašnjih postignuća i stvaranje uslova za njihovu održivost.

 

Detaljnije (o trenutnom stanju, viziji, ciljevima i merama za ostvarenje ciljeva) – videti -Strategiju razvoja pravosuđa za period 2020-2025. godine.

INTERMEX ONLINE
KLIKNITE da se ulogujete!

ISPROBAJTE BESPLATNO!


ARHIVA VESTI

Sankt Peterburg se od 30. oktobra zatvara na sedam dana

KALKULATORI KAMATA
Izračunajte kamatu
VISOKA ŠKOLA ZA PREDUZETNIŠTVO – EKONOMIJA – MENADŽMENT - BEZBEDNOST

ONLINE TEHNIČKA PODRŠKA
INTERMEX NEWSLETTER

Propisi i teme iz oblasti prava - mailing listaUkoliko želite da budete redovno obaveštavani o aktuelnim propisima, temama iz oblasti prava, novim izdanjima i proizvodima Intermexa prijavite se na mailing listu.

Vaša email adresa:

Prijava Odjava  
PROPISI NA ENGLESKOM

Tekstovi važećih zakona
na engleskom jeziku

PRAVNI INFORMATOR

Pročitajte u NOVOM
broju Pravnog informatora

za decembar 2022.

KULTURNO NASLEĐE

Zakon o kulturnom nasleđu


KULTURA

Šest crkava proglašeno za spomenike kulture


KULTURA

Predstavljanje Srbije – Na Bijenalu arhitekture u Veneciji - Izabran predstavnik Srbije


KULTURA

Otvoreno arheološko nalazište "Medijana" u Nišu


KULTURA

Na Bijenalu dizajna u Londonu Srbiju predstavlja "Projekat 134, Sveta geometrija"


SUDSKA PRAKSA – UPRAVNO PRAVO

Zaštita konkurencije – Stranka u upravnom postupku


ENERGETIKA

Srbija može da računa da će trećinu svojih potreba za gasom zadovoljavati iz Azerbejdžana


SUDSKA PRAKSA – PRIVREDNO

Povreda ugovornih obaveza


TRGOVINA

Trgovinska razmena Srbije i NR Kine u 2022. premašila pet milijardi evra



RADNO PRAVO

Pravo na otpremninu – Neke dileme


PARNIČNI POSTUPAK

Žalba


VEŠTAČENJE

Posledice povrede ekstremiteta


BRIGA O SELU

Bespovratnim sredstvima države u 2022. godini - kupljeno 980 seoskih kuća sa okućnicom


MIGRACIJE

Nastavak dobre prakse dostojnog odnosa prema izbeglicama iz svih delova sveta


BILI SMO PRISUTNI

Savetovanja na kojima smo učestvovali
kao generalni pokrovitelj ili sponzor
(izaberite godinu)