POČETNA SAVETOVANJA PROPISI SOFTVER NARUČIVANJE CENOVNIK KONTAKT LINKOVI

KULTURA

Kontinuirani rad na očuvanju srpskog srednjovekovnog nasleđa

Beograd, 31. maj 2021.

 

Pomoćnica ministarke za kulturno nasleđe i digitalizaciju Danijela Vanušić istakla je da Ministarstvo kulture i informisanja kontinuirano opredeljuje sredstva za radove na očuvanju, konzervaciji i restauraciji srednjovekovnih spomenika, kao i onih koji su upisani na listu Svetske kulturne i prirodne baštine.

Vanušić je, otvarajući onlajn konferenciju “Kulturna baština Srbije: snaga srednjovekovnog nasleđa”, istakla da je veliki broj ciljeva uspešno realizovan, ali i da se veliki broj zadataka nalazi pred nama.

Verujem da ćemo zajedničkim delovanjem Ministarstva, institucija zaštite, SPC i brojnih naučnoistraživačkih instituta u Srbiji, uspeti ne samo da očuvamo srednjovekovno kulturno nasleđe Srbije, već i da razvijemo sve njegove potencijale: kulturne, istorijsko-identitetske, ekonomske, ali i turističke, istakla je ona.

Na taj način ćemo, kako je naglasila, budućim pokolenjima ostaviti nacionalno blago koje će i u narednim stolećima sijati istim sjajem, a svojom snagom uobličavati kulturu generacija koje tek treba da se rode.

Prema njenim rečima, posebna pažnja posvećena je konzervatorsko restauratorskim radovima na uređenju ostataka arhitekture srednjovekovnih manastirskih kompleksa, a posebno arheoloških ostataka u manastiru Banjska, kao i opsežnih radova na crkvi.

Takođe, kako je dodala, realizovane su složene aktivnosti i na konzervaciji i restauraciji živopisa u manastiru Gračanica, a pojedine se sprovode u manastiru Pećka patrijaršija koji zahtevaju, kao i drugi spomenici na Kosovu i Metohiji, izradu posebnih planova oko kojih bi se zajednički okupile ustanove zaštite i najistaknutiji naučnici srpskog srednjeg veka, kako bi pružili podršku očuvanju spomenika srednjovekovnog nasleđa.

Ona je rekla da je potreba da se identifikuju i popišu „starine“ u Srbiji vezana za specifičan duhovno-istorijski kontekst poslednje četvrtine 19. veka, koji je odigrao važnu ulogu u razvijanju svesti o značaju prošlosti, a time i o nacionalnoj baštini.

Prema njenim rečima, ukazivanje prvih istraživača srpske sakralne arhitekture na njene univerzalne umetničke vrednosti i široko sagledavanje istorije u istraživanju nacionalne baštine nastale u srednjem veku uslovili su i prve korake u zaštiti starina, ali i akcije u obnovi srednjovekovnih manastira poput Studenice, Žiče i Manasije.

Projekat Srpskog učenog društva iz 1871. godine, na čijem su se čelu nalazili Mihailo Valtrović i Dragutin Milutinović, odnosio se na opisivanje i snimanje starih crkava i manastira u Srbiji, podsetila je Vanušić.

Ona je naglasila da su prvi vrednovani i utvrđeni spomenici kulture bili upravo iz epohe srpskog srednjeg veka, i podsetila na to da je među prvima na Uneskovu Listu svetske kulturne i prirodne baštine 1979. godine upisan prostorni obuhvat Starog Rasa sa najvrednijim spomenicima srednjeg veka.

U pitanju su, kako je dodala, Petrova crkva, manastiri Đurđevi Stupovi i Sopoćani, kao i srednjovekovno utvrđenje Ras, dok je manastir Studenica upisan 1986. godine. Miroslavljevo jevanđelje, nastalo u 12. veku, od 2005. godine nalazi na Uneskovoj listi „Pamćenje sveta“ među 120 dokumenata od izuzetnog i univerzalnog značaja.

Vanušić je istakla da su zbog svojih izuzetnih vrednosti, ali i zbog permanentne ugroženosti na Uneskovu listu nasleđe u opasnosti upisani srpski srednjovekovni manastiri Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Bogorodica Ljeviška.

Ona je ocenila da je snaga srpskog srednjovekovnog nasleđa ostala vitalna u svakoj istorijskoj epohi, i svako doba ga je iznova iščitavalo i kontekstualizovalo, preispitujući i utvrđujući svoj identitet.

Očekujemo da će i ova konferencija doprineti u trasiranju budućih koraka i aktivnosti i da će struka, nauka i država jednakom predanošću i zajedničkim delovanjem nastaviti da unapređuju politike očuvanja srpskog srednjovekovnog nasleđa, ali i kulturnog nasleđa u celini, zaključila je Vanušić.

 

 

https://www.srbija.gov.rs/vest/549618/kontinuirani-rad-na-ocuvanju-srpskog-srednjovekovnog-nasledja.php

INTERMEX ONLINE
KLIKNITE da se ulogujete!

ISPROBAJTE BESPLATNO!


ARHIVA VESTI

Sankt Peterburg se od 30. oktobra zatvara na sedam dana

KALKULATORI KAMATA
Izračunajte kamatu
VISOKA ŠKOLA ZA PREDUZETNIŠTVO – EKONOMIJA – MENADŽMENT - BEZBEDNOST

ONLINE TEHNIČKA PODRŠKA
INTERMEX NEWSLETTER

Propisi i teme iz oblasti prava - mailing listaUkoliko želite da budete redovno obaveštavani o aktuelnim propisima, temama iz oblasti prava, novim izdanjima i proizvodima Intermexa prijavite se na mailing listu.

Vaša email adresa:

Prijava Odjava  
PROPISI NA ENGLESKOM

Tekstovi važećih zakona
na engleskom jeziku

PRAVNI INFORMATOR

Pročitajte u NOVOM
broju Pravnog informatora

za decembar 2022.

KULTURNO NASLEĐE

Zakon o kulturnom nasleđu


KULTURA

Šest crkava proglašeno za spomenike kulture


KULTURA

Predstavljanje Srbije – Na Bijenalu arhitekture u Veneciji - Izabran predstavnik Srbije


KULTURA

Otvoreno arheološko nalazište "Medijana" u Nišu


KULTURA

Na Bijenalu dizajna u Londonu Srbiju predstavlja "Projekat 134, Sveta geometrija"


SUDSKA PRAKSA – UPRAVNO PRAVO

Zaštita konkurencije – Stranka u upravnom postupku


ENERGETIKA

Srbija može da računa da će trećinu svojih potreba za gasom zadovoljavati iz Azerbejdžana


SUDSKA PRAKSA – PRIVREDNO

Povreda ugovornih obaveza


TRGOVINA

Trgovinska razmena Srbije i NR Kine u 2022. premašila pet milijardi evra



RADNO PRAVO

Pravo na otpremninu – Neke dileme


PARNIČNI POSTUPAK

Žalba


VEŠTAČENJE

Posledice povrede ekstremiteta


BRIGA O SELU

Bespovratnim sredstvima države u 2022. godini - kupljeno 980 seoskih kuća sa okućnicom


MIGRACIJE

Nastavak dobre prakse dostojnog odnosa prema izbeglicama iz svih delova sveta


BILI SMO PRISUTNI

Savetovanja na kojima smo učestvovali
kao generalni pokrovitelj ili sponzor
(izaberite godinu)