POČETNA SAVETOVANJA PROPISI SOFTVER NARUČIVANJE CENOVNIK KONTAKT LINKOVI

KULTURA

Kontinuirani rad na očuvanju srpskog srednjovekovnog nasleđa

Beograd, 31. maj 2021.

 

Pomoćnica ministarke za kulturno nasleđe i digitalizaciju Danijela Vanušić istakla je da Ministarstvo kulture i informisanja kontinuirano opredeljuje sredstva za radove na očuvanju, konzervaciji i restauraciji srednjovekovnih spomenika, kao i onih koji su upisani na listu Svetske kulturne i prirodne baštine.

Vanušić je, otvarajući onlajn konferenciju “Kulturna baština Srbije: snaga srednjovekovnog nasleđa”, istakla da je veliki broj ciljeva uspešno realizovan, ali i da se veliki broj zadataka nalazi pred nama.

Verujem da ćemo zajedničkim delovanjem Ministarstva, institucija zaštite, SPC i brojnih naučnoistraživačkih instituta u Srbiji, uspeti ne samo da očuvamo srednjovekovno kulturno nasleđe Srbije, već i da razvijemo sve njegove potencijale: kulturne, istorijsko-identitetske, ekonomske, ali i turističke, istakla je ona.

Na taj način ćemo, kako je naglasila, budućim pokolenjima ostaviti nacionalno blago koje će i u narednim stolećima sijati istim sjajem, a svojom snagom uobličavati kulturu generacija koje tek treba da se rode.

Prema njenim rečima, posebna pažnja posvećena je konzervatorsko restauratorskim radovima na uređenju ostataka arhitekture srednjovekovnih manastirskih kompleksa, a posebno arheoloških ostataka u manastiru Banjska, kao i opsežnih radova na crkvi.

Takođe, kako je dodala, realizovane su složene aktivnosti i na konzervaciji i restauraciji živopisa u manastiru Gračanica, a pojedine se sprovode u manastiru Pećka patrijaršija koji zahtevaju, kao i drugi spomenici na Kosovu i Metohiji, izradu posebnih planova oko kojih bi se zajednički okupile ustanove zaštite i najistaknutiji naučnici srpskog srednjeg veka, kako bi pružili podršku očuvanju spomenika srednjovekovnog nasleđa.

Ona je rekla da je potreba da se identifikuju i popišu „starine“ u Srbiji vezana za specifičan duhovno-istorijski kontekst poslednje četvrtine 19. veka, koji je odigrao važnu ulogu u razvijanju svesti o značaju prošlosti, a time i o nacionalnoj baštini.

Prema njenim rečima, ukazivanje prvih istraživača srpske sakralne arhitekture na njene univerzalne umetničke vrednosti i široko sagledavanje istorije u istraživanju nacionalne baštine nastale u srednjem veku uslovili su i prve korake u zaštiti starina, ali i akcije u obnovi srednjovekovnih manastira poput Studenice, Žiče i Manasije.

Projekat Srpskog učenog društva iz 1871. godine, na čijem su se čelu nalazili Mihailo Valtrović i Dragutin Milutinović, odnosio se na opisivanje i snimanje starih crkava i manastira u Srbiji, podsetila je Vanušić.

Ona je naglasila da su prvi vrednovani i utvrđeni spomenici kulture bili upravo iz epohe srpskog srednjeg veka, i podsetila na to da je među prvima na Uneskovu Listu svetske kulturne i prirodne baštine 1979. godine upisan prostorni obuhvat Starog Rasa sa najvrednijim spomenicima srednjeg veka.

U pitanju su, kako je dodala, Petrova crkva, manastiri Đurđevi Stupovi i Sopoćani, kao i srednjovekovno utvrđenje Ras, dok je manastir Studenica upisan 1986. godine. Miroslavljevo jevanđelje, nastalo u 12. veku, od 2005. godine nalazi na Uneskovoj listi „Pamćenje sveta“ među 120 dokumenata od izuzetnog i univerzalnog značaja.

Vanušić je istakla da su zbog svojih izuzetnih vrednosti, ali i zbog permanentne ugroženosti na Uneskovu listu nasleđe u opasnosti upisani srpski srednjovekovni manastiri Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Bogorodica Ljeviška.

Ona je ocenila da je snaga srpskog srednjovekovnog nasleđa ostala vitalna u svakoj istorijskoj epohi, i svako doba ga je iznova iščitavalo i kontekstualizovalo, preispitujući i utvrđujući svoj identitet.

Očekujemo da će i ova konferencija doprineti u trasiranju budućih koraka i aktivnosti i da će struka, nauka i država jednakom predanošću i zajedničkim delovanjem nastaviti da unapređuju politike očuvanja srpskog srednjovekovnog nasleđa, ali i kulturnog nasleđa u celini, zaključila je Vanušić.

 

 

https://www.srbija.gov.rs/vest/549618/kontinuirani-rad-na-ocuvanju-srpskog-srednjovekovnog-nasledja.php

INTERMEX ONLINE
KLIKNITE da se ulogujete!

ISPROBAJTE BESPLATNO!


ARHIVA VESTI

Sankt Peterburg se od 30. oktobra zatvara na sedam dana

KALKULATORI KAMATA
Izračunajte kamatu
VISOKA ŠKOLA ZA PREDUZETNIŠTVO – EKONOMIJA – MENADŽMENT - BEZBEDNOST

ONLINE TEHNIČKA PODRŠKA
INTERMEX NEWSLETTER

Propisi i teme iz oblasti prava - mailing listaUkoliko želite da budete redovno obaveštavani o aktuelnim propisima, temama iz oblasti prava, novim izdanjima i proizvodima Intermexa prijavite se na mailing listu.

Vaša email adresa:

Prijava Odjava  
PROPISI NA ENGLESKOM

Tekstovi važećih zakona
na engleskom jeziku

PRAVNI INFORMATOR

Pročitajte u NOVOM
broju Pravnog informatora

za februar 2024.

SRETENJSKI USTAV

Ustav Knjažestva Srbije (1835) 


ZAŠTITA PRAVA

Odluka Ustavnog suda po ustavnoj žalbi, kao delotvorni pravni lek – stav Evropskog suda za ljudska prava


IZBORI

Rezultati izbora za narodne poslanike


SUDSKA PRAKSA – USTAVNI SUD

 Rehabilitacija i „Ratni profiter“


RADNO

Da li je pravno moguć raskid sporazumnog prestanka radnog odnosa


SUDSKA PRAKSA

Radno pravo


PROSVETA

Unapređene procedure postupanja u kriznim situacijama u obrazovnim institucijama


DRŽAVNI SLUŽBENICI

Centralna kadrovska evidencija


SUDSKA PRAKSA – UPRAVNI SUD

Državni službenici – Radnopravni odnosi


FINANSIJE

Finansijski izveštaj za 2023 – Dostupna aplikacija


MIŠLJENJE MINISTARSTVA

Finansijski sistem – Računovodstvo – Knjiženje dokumenata u računovodstvenoj evidenciji


FINANSIJE

PDV – Rok za podnošenje PPPDV


MIŠLJENJA MINISTARSTVA

PDV


PRIVREDNO

Evidencija obveznika


PRIVREDNO

Prinudna likvidacija


PRIVREDNO

Osnivanje privrednih društava - EXPO BELGRADE 2027


ELEKTRONSKE KOMUNIKACIJE

Registracija pripejd korisnika


IZMENE ZAKONA

Stranci i zapošljavanje stranaca – 1. februar 2024. – Početak primene nekih odredbi


BILI SMO PRISUTNI

Savetovanja na kojima smo učestvovali
kao generalni pokrovitelj ili sponzor
(izaberite godinu)