POČETNA SAVETOVANJA PROPISI SOFTVER NARUČIVANJE CENOVNIK KONTAKT LINKOVI

EVROPSKE INTEGRACIJE

Srbija odavno dala saglasnost na novu metodologiju EU

Beograd, 18. mart 2021.

 

Ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije Jadranka Joksimović izjavila je danas da je naša zemlja odavno dala saglasnost za novu metodologiju prijema u EU, objasnivši da ona donosi pre svega snažnije političko vođenje i nadzor procesa kako od strane EU, tako i od kandidata za članstvo.

Joksimović je u izjavi za Radio-televiziju Srbije (RTS), komentaršići principe nove metodologije EU, koje je predstavio evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji, podsetila na to da je Srbija dala saglasnost na novu metodologiju u junu prošle godine.

Prema njenim rečima, time smo pokazali poverenje u namere EU prema politici proširenja, Zapadnom Balkanu i Srbiji, a sa druge strane iskazali spremnost da nastavimo proces evropskih integracija bez obzira na to kakva budu nova pravila jer je to naše strateško opredeljenje.

Ministarka je dodala da tek predstoji izjašnjavanje država članica EU o novoj metodologiji, tako da će se videti hoće li biti izmena.

Ono što je najvažnije jeste da metodologija pojačava one elemente koji su već bili važni u našem procesu, koji je mnogo rigorozniji nego oni vođeni sa drugim državama, koje su sada članice EU, objasnila je Joksimović.

To se, kako je precizirala, odnosi pre svega na političke kriterijume i vladavinu prava, a to su poglavlja 23 i 24 u okviru klastera jedan, jer bez napretka u tom delu nema napretka ni u drugim oblastima pregovora.

Sada je posebno naglašeno da je najvažniji segment klaster 1, tako da će merenje napretka u oblastima koje ovaj klaster obuhvata biti dodatno posmatrano i analizirano ne samo od strane Evropske komisije, već i od država članica EU, ponovila je ona.

Takođe, kako je dodala, uvodi se nova uloga već postojećeg formata međuvladinih konferencija, koje postaju najviši nivo strateškog međudržavnog dijaloga, na visokom političkom nivou ministara država članica i Srbije.

Prema njenim rečima, naša zemlja ima postojeći pregovarački okvir koji se neće menjati i sve promene se adaptiraju u taj okvir.

Joksimović je ocenila da je zeleni digitalni sertifikat, čije je uvođenje najavila EU, namenjen prevashodno zemljama članicama zbog Šengen zone i potrebe da se unutar Unije ujednači praksa.

Ona je objasnila da se zato insistira na vakcinama koje je priznala Evropska agencija za lekove i ovaj sertifikat se ne odnosi na treće zemlje, među kojima je i Srbija.

U dogovoru sa Svetskom zdravstvenom organizacijom, kako je prenela, najavljeno je da će EU naći modele da se ujednače ili prihvate međusobno sertifikati o vakcinaciji trećih država, jer su se građani mnogih zemalja ostatka sveta, a ne samo Srbije, vakcinisali vakcinama i drugih proizvođača.

Rešenje će se svakako naći i za naše građane, čak i kada bi se ovakva odluka odnosila i na treće zemlje, jer obuhvata i to da li ste preležali COVID-19, da li imate antitela ili imate negativan PCR test, podvukla je ona.

Joksimović je takođe najavila da ta odluka tek treba da prođe proces saodlučivanja između Evropskog parlamenta i Saveta EU.

Istovremeno, ona je bespovratnu pomoć od 12 miliona evra, koju je Srbiji za borbu protiv koronavirusa odobrila EU iz Fonda solidarnosti, ocenila kao pokazatelj da smo spremno i stručno prikazali tok i hitne troškove koje smo imali u prva četiri meseca pandemije, kako su pravila aplikacije nalagala.

 

 

https://www.srbija.gov.rs/vest/528877/srbija-odavno-dala-saglasnost-na-novu-metodologiju-eu.php

INTERMEX ONLINE
KLIKNITE da se ulogujete!

ISPROBAJTE BESPLATNO!


ARHIVA VESTI

Sankt Peterburg se od 30. oktobra zatvara na sedam dana

KALKULATORI KAMATA
Izračunajte kamatu
VISOKA ŠKOLA ZA PREDUZETNIŠTVO – EKONOMIJA – MENADŽMENT - BEZBEDNOST

ONLINE TEHNIČKA PODRŠKA
INTERMEX NEWSLETTER

Propisi i teme iz oblasti prava - mailing listaUkoliko želite da budete redovno obaveštavani o aktuelnim propisima, temama iz oblasti prava, novim izdanjima i proizvodima Intermexa prijavite se na mailing listu.

Vaša email adresa:

Prijava Odjava  
PROPISI NA ENGLESKOM

Tekstovi važećih zakona
na engleskom jeziku

PRAVNI INFORMATOR

Pročitajte u NOVOM
broju Pravnog informatora

za decembar 2022.

KULTURNO NASLEĐE

Zakon o kulturnom nasleđu


KULTURA

Šest crkava proglašeno za spomenike kulture


KULTURA

Predstavljanje Srbije – Na Bijenalu arhitekture u Veneciji - Izabran predstavnik Srbije


KULTURA

Otvoreno arheološko nalazište "Medijana" u Nišu


KULTURA

Na Bijenalu dizajna u Londonu Srbiju predstavlja "Projekat 134, Sveta geometrija"


SUDSKA PRAKSA – UPRAVNO PRAVO

Zaštita konkurencije – Stranka u upravnom postupku


ENERGETIKA

Srbija može da računa da će trećinu svojih potreba za gasom zadovoljavati iz Azerbejdžana


SUDSKA PRAKSA – PRIVREDNO

Povreda ugovornih obaveza


TRGOVINA

Trgovinska razmena Srbije i NR Kine u 2022. premašila pet milijardi evra



RADNO PRAVO

Pravo na otpremninu – Neke dileme


PARNIČNI POSTUPAK

Žalba


VEŠTAČENJE

Posledice povrede ekstremiteta


BRIGA O SELU

Bespovratnim sredstvima države u 2022. godini - kupljeno 980 seoskih kuća sa okućnicom


MIGRACIJE

Nastavak dobre prakse dostojnog odnosa prema izbeglicama iz svih delova sveta


BILI SMO PRISUTNI

Savetovanja na kojima smo učestvovali
kao generalni pokrovitelj ili sponzor
(izaberite godinu)