POČETNA SAVETOVANJA PROPISI SOFTVER NARUČIVANJE CENOVNIK KONTAKT LINKOVI

– POST VANREDNO STANJE – Normalizacija situacije SPREČAVANJE ŠIRENJA ZARAZE – SA SAJTA VLADE – GEOPOLITIČKE POSLEDICE PANDEMIJE „Nakon pandemije koronavirusa - svet će biti drugačiji“

– POST VANREDNO STANJE –

 Normalizacija situacije 

 SPREČAVANJE ŠIRENJA ZARAZE

 – SA SAJTA VLADE  –

GEOPOLITIČKE POSLEDICE PANDEMIJE 

„Nakon pandemije koronavirusa - svet će biti drugačiji“

 

Beograd, 29. maj 2020.

 

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da svet nakon pandemije koronavirusa neće biti isti, a koliko će se promeniti pokazaće vreme, ističući da još nije sve gotovo i da će se na međunarodnom planu još voditi zdravstvena i ekonomska borba.

Brnabić je na međunarodnoj konferenciji "Svet posle koronavirusa", u okviru inicijative "Beogradski strateški dijalog", ocenila da će to biti dramatične promene i da će se ogledati u tome da li svet nastavlja sa globalizmom ili ne i da li multilateralizam opstaje i u kojoj formi.

Ona je na prvom panelu o geopolitičkim posledicama pandemije, na kome učestvuju i ambasadori Kine i Rusije u Srbiji Čen Bo i Aleksandar Bocan-Haračenko, istakla i da će se promene ogledati u tome kakvu će ulogu imati određene zemlje kao lideri novog svetskog poretka.

Prema njenim rečima, te promene smo videli u međunarodnim odnosima, ali one se sada dešavaju i nisu završene.

Još ne živimo u vremenu posle koronavirusa jer je on i dalje prisutan i proći će još dosta vremena kada ćemo videti kako će svet geopolitički izledati posle pandemije. Sačekaćemo period ekonomskog oporavka, ukazala je premijerka.

Brnabić je objasnila da su tu najvažnije dve teme – prva je da li će biti drugog talasa i kako ćemo se izboriti i pripremiti za njega i kako će izgledati život do vakcine, a druga tema je ekonomski oporavak, uz ocenu da će to dalje odrediti kako će izgledati svet.

Ona je podvukla činjenicu da su zemlje EU velikom brzinom, u roku od svega nekoliko dana, ponovo uspostavile granice i svaka država je počela da se bori pojedinačno za svoju bezbednost i građane.

Evropski kontinent se promenio gotovo u danu, naglasila je Brnabić i podsetila na to da su zemlje EU bile pod velikim pritiskom i imale puno žrtava.

Brnabić je naglasila da je Srbija bila više emotivno nego materijalno pogođena odlukom EU da zatvori granice za izvoz medicinske opreme i da je to svakako bio signal koji će se čuti još neko vreme na ovim prostorima, kod zemalja koje žele da budu članice EU.

To nije bilo baš najsrećnije vreme da se donose politički promišljenije odluke, ali je trebalo ipak voditi računa kakav je signal poslat zemljama koje hoće da postanu članice Unije, podvukla je premijerka.

Ona je najavila da će naša zemlja mnogo više ulagati u biotehnologiju, i ocenila da će to biti novi centar interesovanja svih "pametnih" država.

Prema njenim rečima, razvijene zemlje će sve više investirati u zdravstvene sisteme i biotehnologiju, s obzirom na to da ono što je prethodnih godina predstavljala digitalizacija sada postaje biotehnologija.

Srbija jeste mala i ne može da se poredi sa EU i pojedinim razvijenim zemljama, ali mislim da imamo znanja, potencijala i resursa, naglasila je premijerka.

Brnabić je rekla da očekuje da će posle koronavirusa biti sve manje globalizma i da će se povećavati jaz između bogatih i siromašnih, uz napomenu da će naša zemlja učiniti sve da ne bude na strani onih koji će zaostajati, već da se daljim podizanjem ekonomije i dodatnim ulaganjima što bolje pozicionira.

Predsednica Vlade je, govoreći o situaciji u regionu, ocenila da ona, nažalost, postaje sve kompleksnija zato što pojedini politički akteri stvaraju političke tenzije, iako je svima u interesu bolje povezivanje i veća stabilnost.

Region je mali i svi su upućeni jedni na druge, ukazala je ona i poručila da možemo da ispunimo sve naše potencijale jedino ako smo dobro povezani i imamo stabilan region.

Srbija će, kako je ponovila, nastaviti da poziva na ekonomsku saradnju, odnosno na međunarodnom planu na globalizam i multilateralizam, a na mikro nivou, to jest u regionu, na bolje povezivanje i stabilnost.

Brnabić se osvrnula i na pitanje dijaloga Beograda i Prištine, izrazivši nadu da će on uskoro biti nastavljen.

Ona je podsetila na to da je 21. novembra 2018. Priština uvela takse od 100 odsto na robu iz centralne Srbije i BiH, dodavši da mi nismo uzvratili recipročnim merama i da se po tom pitanju još ništa nije promenilo.

Prema njenim rečima, poražavajuće je da je takvo ponašanje Prištine bilo direktno kršenje CEFTA sporazuma i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i da je, ipak, Priština sve to uradila bez posledica, a Srbija bila ostavljena da se sama bori sa tim.

Srbija mora da balansira, ali ostaje posvećena evropskim integracijama, ponovila je ona i dodala da je kriza zbog koronavirusa pokazala svu snagu i prednost pametne politke koju vodimo kao zemlja.

U skladu sa tim, Brnabić je objasnila da smo posvećeni evropskim integracijama, ali i politici kojom ni po koju cenu nećemo ugroziti naše partnere Kinu, Rusiju i druge.

 

 https://www.srbija.gov.rs/vest/468540/nakon-pandemije-koronavirusa-svet-ce-biti-drugaciji.php

INTERMEX ONLINE
KLIKNITE da se ulogujete!

ISPROBAJTE BESPLATNO!


ARHIVA VESTI

Sankt Peterburg se od 30. oktobra zatvara na sedam dana

KALKULATORI KAMATA
Izračunajte kamatu
VISOKA ŠKOLA ZA PREDUZETNIŠTVO – EKONOMIJA – MENADŽMENT - BEZBEDNOST

ONLINE TEHNIČKA PODRŠKA
INTERMEX NEWSLETTER

Propisi i teme iz oblasti prava - mailing listaUkoliko želite da budete redovno obaveštavani o aktuelnim propisima, temama iz oblasti prava, novim izdanjima i proizvodima Intermexa prijavite se na mailing listu.

Vaša email adresa:

Prijava Odjava  
PROPISI NA ENGLESKOM

Tekstovi važećih zakona
na engleskom jeziku

PRAVNI INFORMATOR

Pročitajte u NOVOM
broju Pravnog informatora

za decembar 2022.

KULTURNO NASLEĐE

Zakon o kulturnom nasleđu


KULTURA

Šest crkava proglašeno za spomenike kulture


KULTURA

Predstavljanje Srbije – Na Bijenalu arhitekture u Veneciji - Izabran predstavnik Srbije


KULTURA

Otvoreno arheološko nalazište "Medijana" u Nišu


KULTURA

Na Bijenalu dizajna u Londonu Srbiju predstavlja "Projekat 134, Sveta geometrija"


SUDSKA PRAKSA – UPRAVNO PRAVO

Zaštita konkurencije – Stranka u upravnom postupku


ENERGETIKA

Srbija može da računa da će trećinu svojih potreba za gasom zadovoljavati iz Azerbejdžana


SUDSKA PRAKSA – PRIVREDNO

Povreda ugovornih obaveza


TRGOVINA

Trgovinska razmena Srbije i NR Kine u 2022. premašila pet milijardi evra



RADNO PRAVO

Pravo na otpremninu – Neke dileme


PARNIČNI POSTUPAK

Žalba


VEŠTAČENJE

Posledice povrede ekstremiteta


BRIGA O SELU

Bespovratnim sredstvima države u 2022. godini - kupljeno 980 seoskih kuća sa okućnicom


MIGRACIJE

Nastavak dobre prakse dostojnog odnosa prema izbeglicama iz svih delova sveta


BILI SMO PRISUTNI

Savetovanja na kojima smo učestvovali
kao generalni pokrovitelj ili sponzor
(izaberite godinu)